How The Top 10 Georgia High School Teams Fared 10-21-12

0

Here is how the Top Ten teams in The Associated Press high school football polls fared this week:

Class 6A
1. Camden County (7-0) idle.
2. Lassiter (7-0) beat Milton 47-30.
3. Norcross (8-0) beat Mountain View 48-6.
4. Lowndes (8-0) beat Coffee 31-29.
5. West Forsyth (7-0) beat North Forsyth 38-3.
6. Grayson (7-1) beat South Gwinnett 41-0.
7. Parkview (6-1) beat Shiloh 28-0.
8. North Gwinnett (6-1) beat Habersham Central 44-6.
9. Lovejoy (7-1) beat Luella 60-0.
10. North Cobb (5-2) lost to McEachern 49-27.
(tie) McEachern (6-2) beat North Cobb 49-27.
(tie) South Cobb (6-1) beat Harrison 26-21.

- Advertisement -

Class 5A
1. Northside-Warner Robins (7-0) beat Jones County 35-0.
2. Stephenson (5-1) lost to Miller Grove 32-29.
3. MLK Jr. (7-0) beat Lakeside-DeKalb 51-0.
4. East Paulding (7-0) beat Rome 52-6.
5. Tucker (6-1) beat Southwest DeKalb 29-0.
6. Thomas County Central (7-1) beat Lee County 41-35.
7. Allatoona (7-0) beat Villa Rica 38-7.
8. Gainesville (7-1) beat Clarke Central 49-28.
9. Kell (6-1)idle.
10. Warner Robins (6-1) beat Houston County 49-34.

Class 4A
1. Sandy Creek (7-0) beat Alexander 42-6.
2. Marist (6-1) beat Redan 50-0.
3. Burke County (7-1) beat Glenn Hills 68-20.
4. Statesboro (6-1) idle.
5. Carrollton (5-2) beat Shaw 45-12.
6. Monroe Area (7-0) beat Walnut Grove 49-6.
7. Jonesboro (6-1) beat Spalding 32-7.
8. Stockbridge (6-1) beat Dutchtown 45-19.
9. Griffin (6-1) beat North Clayton 42-20.
10. Westside-Macon (6-1) beat Baldwin 44-26.

Class 3A
1. Peach County (7-0) beat Central-Macon 51-0.
2. Thomson (8-0) beat Dodge County 21-14.
3. Washington County (8-0) beat Swainsboro 49-9.
4. Buford      (6-1) beat Dawson County 34-3.
5. St. Pius X (6-1) beat Cedar Grove 38-28.
6. Cartersville (7-0) beat Gordon Central 41-19.
7. Carver-Columbus (6-1) beat Southwest Macon 53-0.
8. Blessed Trinity (6-1) beat Towers 59-12.
9. Gordon Central (6-1) lost to Cartersville 41-19.
10. North Oconee (6-1) beat Elbert County 27-26.

Class 2A
1. Calhoun (7-0) beat Murray County 69-0.
2. Brooks County (8-0) beat Pelham 42-6.
3. Vidalia (7-0) beat Bryan County 42-7.
4. Lamar County (6-0-1) beat Putnam County 51-0.
5. Fitzgerald (6-2) beat Berrien 42-18.
6. Cook (6-1) beat Jefferson County 20-6.
7. Heard County (7-0) beat Jordan 54-7.
8. Greater Atlanta Christian (5-2) idle.
(tie) Jefferson (6-1) beat Oglethorpe County 43-0.
10. Benedictine Military (6-1)idle.

Class 1A
1. Eagle’s Landing Christian (6-1) beat Our Lady of Mercy 49-0.
2. Athens Academy (7-0) beat Commerce 45-7.
3. Lincoln County (6-1) beat Georgia Military School 57-7.
4. Emanuel County Institute (6-1) idle.
5. Prince Avenue Christian (7-1) beat Hebron Christian Academy 48-6.
6. Aquinas (5-2) lost to Wilkinson County 42-14.
7. George Walton (5-2) lost to Pinecrest 29-10.
(tie) Savannah Christian Prep. (5-2) beat Portal 35-0.
9. Calvary Day (6-1) beat Jenkins County 48-12.
10. Walker      (7-0) beat King’s Ridge 24-6.

SHARE